19
kw. 13

PIERWSZE KROKI W OPIECE NAD ZWIERZĘCIEM

Napisane przez: Admin

Decyzja o posiadaniu psa lub kota musi być przemyślana i podjęta w sposób odpowiedzialny, nie może być kaprysem ani zachciewajką, chwilowym impulsem. Zwierze czuje tak samo jak ludzie. Cierpi, odczuwa samotność ból i radość ma podobne potrzeby emocjonalne jak dwu trzyletnie dziecko. Musi dostawać jeść, mieć stały dostęp do wody i wychodzić na spacery. Na początku jego drogi w ludzkim stadzie trzeba go nauczyć higieny i podstawowych zasad zachowania tak aby w przyszłości nie sprawiał kłopotów. Na psa musi być stać opiekunów. Co roku trzeba go szczepić przeciw wściekliźnie a jeśli zachoruje lub ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi trzeba mu udzielić fachowej pomocy, która nierzadko jest dość kosztowna.

Od stycznia 2012 roku nie wolno kupować zwierząt domowych (kotów i psów) na targowiskach i giełdach pochodzących z pseudo hodowli. Można kupować tylko szczenięta i psy posiadające rodowód z zarejestrowanych przez Związki Kynologiczne hodowli. Można również adoptować szczeniaka ze schronisk, przytulisk lub organizacji pro zwierzęcych.

JEŚLI JEST TO SZCZENIAK

Należy zaopatrzyć się w miskę na wodę, na karmę, obrożę lub szelki, smycz. Wszystko dostosowane do wielkości psiaka. Trzeba się dowiedzieć czy zwierz ma wykonane podstawowe szczepienia (wścieklizna – jeśli ma powyżej 3 miesiące, nosówka i parwowiroza – jeśli ma ukończone 6 tygodni) czy jest odpchlony i odrobaczony.

Warto odwiedzić weterynarza i jeśli nie ma książeczki zdrowia to mu ją założyć. Między szóstym a dwunastym miesiącem życia warto pomyśleć o stałym oznakowaniu psiaka tak aby jeśli kiedykolwiek się zawieruszy, ucieknie mógł być odnaleziony i wrócił do swoich właścicieli.

Pomyśl o zabawkach dla malucha, który tak jak każde dziecko potrzebuje ruchu i stymulacji do odpowiedniego rozwoju. Zabawki pluszowe, sznurki, gumowe piłki i inne gumowe zabawki nie pozwolą się nudzić Twojemu pupilowi. Woreczki na sprzątanie nieczystości też powinny znaleźć się w wyprawce dla psa i pozostać stałym elementem waszych spacerów. Szczotki do pielęgnacji sierści . Ich rodzaj jest uzależniony od jej długości i rodzaju. Posłanie dla psa lub sam kocyk. Jeśli będzie podróżował samochodem warto zaopatrzyć się w kontener do przewożenia zwierząt adekwatny do wielkości psa, lub w szelki do transportu psów.

JEŚLI JEST TO DOROSŁY PSIAK WZIĘTY ZE SCHRONISKA LUB PRZYTULISKA

Obroża, smycz, miski na wodę i karmę, woreczki do sprzątania nieczystości, zabawki (warto sprawdzić na początku czy będzie zainteresowany bieganiem za nimi), posłanie. Adoptując psa ze schroniska lub przytuliska otrzymasz zapewne książeczkę zdrowia warto się z nią udać do najbliższej lecznicy aby lekarz obejrzał Twojego nowego przyjaciela. Szczotki do pielęgnacji sierści. Smakołyki, karma odpowiednia do wieku.

JAK OPIEKOWAĆ SIĘ SWOIM CZWORONOŻNYM PRZYJACIELEM

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę . Wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością za stworzenie, które wprowadzamy pod nasz dach. Staje się ono niemal członkiem rodziny, uczestniczy w jej życiu, które trzeba od teraz tak zorganizować aby było przyjemne dla obu stron.

Psa w przeciwieństwie do kota należy wyprowadzać z domu aby załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne. Szczeniaka należy wyprowadzać dużo częściej bo tak jak ludzkie dzieci mały piesek załatwia się częściej niż dorosły pies. Dzięki systematyczności i nagradzaniu za poprawne zachowanie szybko zrozumie, że w domu nie należy brudzić. Malucha karmimy częściej niż dorosłego psa. Najlepszych wskazówek co do tego udzieli Wam lekarz weterynarii. Jeśli adoptowałeś dorosłego psa, pozwól mu się oswoić z nową sytuacją, daj czas aby ogarnął szczęście jakie go spotkało. Po kilku latach lub miesiącach w boksie z innymi psami może potrzebować czasu aby zrozumieć, że o jedzenie walczyć już nie musi. Jeśli wykażesz się cierpliwością pies szybko oswoi się z nową sytuacją i da Ci wiele powodów do radości. Jeśli zauważysz niepożądane zachowania szybko reaguj, bądź jego przewodnikiem w poznawani od nowa świata wolnego od krat.

Jeśli pies ma być stróżem obejścia to musimy pamiętać, że jego łańcuch lub linka muszą mieć ponad trzy metry i zwierze  może być uwiązana tylko przez dwanaście godzin. Później należy umożliwić mu swobodne poruszanie się . Lepszym rozwiązaniem jest kojec, odpowiednich rozmiarów, dopasowany do wielkości psa. Należy pamiętać też o tym aby zwierzak miał nieograniczony dostęp do wody i możliwość schronienia się przed słońcem i opadami atmosferycznymi. Dostęp do jedzenia to sprawa podstawowa. Pies – stróż też ma swoje potrzeby emocjonalne, tak samo potrzebuje kontaktu z człowiekiem, spacerów,  zabawy i głaskania jak psy domowe.




Zostaw komentarz

*




Ostatnie komentarze:

  • Aleksandra: Czy pies, którego właściciel wyjechał za granice i zostawił ...
  • Michalina: Piegus ciągle przebywa w przytulisku w Budnie. W jego sprawi...
  • Małgorzata: Dzień dobry, czy Piegusa można jeszcze adoptować ?...
  • Michalina: Koral znalazl dom :)...
  • Iwona: Jak się zachowuje w towarzystwie dzieci?...